Finty.sk  Fejsbuk Facebook  Cestovateľský server

 
   
 
 

MEXIKO

 
 

hlavná strana
štátne symboly
mexiko v číslach
geografia
z histórie
ľudia
mexico city
fauna a flóra
turistika
veľký okruh
malý okruh
lacné letenky
videogaléria

 
 
 
 

MAPA

Mexiko mapa / prejsť na článok
 
 

Sieť Elsalvador.sk

 
 

Server Elsalvador.sk zastrešuje aj ďalšie stránky o štátoch Strednej a Južnej Ameriky. Ak hľadáte niečo ďalšie, možno to nájdete nižšie...

 
MEXIKO - práve na stránke ste Mexico
EL SALVADOR - prejsť na stránku El Salvador
PERU - prejsť na stránku Peru
ROATAN - prejsť na stránku Roatan
 
 
 
 
Aztécka socha
 

Mediálny partner

 
 

Slovenčiny do hier

 
 
 
 

 

 

PLUSY MEXIKA

 
 
  - obľúbená letná destinácia
- históriou bohatá krajina
- charakteristicky svetovo
  známa kuchyňa
- osobitá hudba, folklór
- geografická poloha, Karibik,
  Tichý oceán, USA na severe
 
  
 
 

Inzercia

  
 
 
Aztec Pyramide
 

Vaše názory

 
 

 

 
 
 
  eliéfny popis krajiny a mapy nájdete nižšie. Mexiko malo výbornú polohu už od starých dôb, keď krajinu ovládali Aztékovia a Mayovia. Yucatan je dodnes bohatý na nálezy zvyškov kultúr. Poloha, kde sa striedajú bohaté lesy, úrodná zem a more... vlastne Karibik, ktorý dodnes nadchýňa tisíce návštevníkov pre svoj podmorský život. Mexiko má čo ponúknuť všetkým svojim návštevníkom. Počas roka v značnej miere slnečné počasie, ktoré v poslednej dobe poznačujú občasné hurikány, najviac cítiť na severe krajiny. Práve táto časť Mexika susedí so štátmi USA.O situácií na hraniciach hovoríme v dolnom článku.  
 
 
 
   Mapa
 
 
exiko leží v Strednej Amerike a vlastne tvorí najväčšiu časť Strednej Ameriky. Východné hranice tvorí s Guatemalou a s Belize, s ktorým sa delí o malú časť Yucatánskeho polostrova. Severné suché hranice sú tvorené hranicou so USA. Niektoré mapy chybne pripisujú Kalifornský polostrov USA, v skutočnosti patrí Mexiku, hoci Kalifornia je jeden zo štátov USA, len leží severnejšie. Stredné východné hranice obmýva Mexický záliv, východné hranice Yucatánu omývajú Karibské vody. Západné hranice tvorí pobrežie Tichého oceánu, či medzi pevninou a Kalifornským polostrovom ešte Kalifornský záliv.
    Povrch je rôzne členitý, na východe zväčša len nižšie pohoria, skôr roviny, na západe viac hornatý terén, pozostatok tiahnúcich sa Ánd a dôsledok posúvania sa zemských dosiek Ameriky na východ. Sever krajiny tvorí púšť so značným výskytom rôznych pohorí. Najvyššie pohoria Mexika sú popísané nižšie.
 

Peru mapa

 
 
 
 
   Traja králi Mexika
 
 
 

Tri najvyššie pohoria Mexika sú vlastne vyhasnuté sopky. Ani v jednom prípade sa nedá tvrdiť, že by už neboli nebezpečné. Mnohé sú nám známe, Tri spomenuté uvedené nižšie sú pekným príkladom. Ich názvy sú mená panovníkov - bohov. Napríklad taký Popocatepétel miloval svoju Iztaccihuatl, a rovnomenné hory nesú aj rovnaké mená - pohoria veľkosťou nasledovné po sebe...

 
  Citlaltepetl
(
Pico de Orizaba)
5 610 metres
 
  Popocatepétel
5 636m
 
  Iztaccihuatl
5 220m
 
 
 
 
   Hranice s USA
 
 
 

Hranice s USA sú možno témou na niekoľko kníh. Niektoré územia Mexika sú v blízkosti hraníc s USA viac zastavané a zaľudnené, kde je rastúcou zástavbou a zvyšovaním počtu obyvateľstva príležitosť na sociálne rozdiely. Chudoba narastá a pritom len neďaleko je jeden múr, ktorý stačí preliezť a čaká vás americký sen. Americký sen je pojem, ktorý používajú mnohí a charakterizuje už po stáročia začiatok nového života, lepšiu budúcnosť. Možno to neuveríte, ale je tomu tak. Mnohí utekajú cez hranice do USA za prácou. Ročne je to viac ako milión Mexičanov, z toho podľa štatistiky sa jedna štvrtina vracia domov so zarobenými peniazmi. Americká vláda posilnila v rôznych dekádach ochranu pred nelegálnym prekročením hraníc. Vybudovanie strážených hraníc stálo miliardy dolárov, technika a oplotenie pomáhajú, no vynaliezavosť jednotlivcov, rodín, či prevádzačov nepozná hraníc.

     
 
 
 

 

 

Autorské práva a práva na všetok obsah na stránkach vyhradený. Akékoľvek ďalšie využitie obsahu, jeho reprodukcia, zneužitie či použitie do prác, ostatných webov, na účely propagácie cestovných agentúr a vo všeobecnosti akékoľvek použitie materiálov textového, myšlienkového či grafického nápadu je vyhradená bez vedomia a dohody s autormi a majiteľmi práv na spomenuté súčasti webu.
  All right reserved © 2008 - 2009, v spolupráci s CK eximtours, foto & source: eximtours.cz